“COVID-19 Pandemi Sürecinde İç Hastalıkları Hemşireliği Eğitimi”

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından, 7 Temmuz 2020 Salı günü “COVID-19 Pandemi Sürecinde İç Hastalıkları Hemşireliği Eğitimi” başlıklı bir webinar düzenlendi. Hemşirelik Bölümü akademisyenlerimizden Dr. Öğr. Üyesi Sevda Türen ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nuray Enç’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen webinara; Türkiye’deki farklı üniversitelerden birçok hemşire ve akademisyen katıldı.

COVID-19 Pandemisi ve Hemşirelik e-Paneli

İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından 14 Mayıs 2020 tarihinde 12 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında “COVID-19 Pandemisi ve Hemşirelik” e-paneli gerçekleştirildi. Çok sayıda katılımcının olduğu panel, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekin Akalan ile Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Asiye Gül’ün moderatörlüğünde gerçekleşti. Etkinlik kapsamında davetli konuşmacı olan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ABD Yoğun Bakım BD Reanimayon Ünitesi Sorumlu Hemşiresi ve Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Başkanı Uzm.

Yeni Koronavirus Hastalığında (COVID-19) Kişisel Koruyucu Ekipmanların Doğru Kullanımı: Maske

Koronavirüsler (CoV); insanlar, kuşlar ve diğer memeliler arasında yaygın olarak bulunan ve solunum, enterik, hepatik ve nörolojik hastalıklara neden olan zarflı RNA virüsleridir. Soğuk algınlığı gibi toplumda yaygın görülen, kendi kendini sınırlayan hafif enfeksiyon tablolarından Orta Doğu Solunum Sendromu (Middle East Respiratory Syndrome, MERS) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS) gibi daha ciddi enfeksiyon tablolarına neden olabilen coronavirüs ailesinin yedinci üyesidir.

İKÜ Hemşirelik Bölümü İlk Uzaktan Eğitim Senkron Dersini Yaptı

İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü olarak yeni Koronavirüs Hastalığına (COVID-19) karşı alınan tedbirler kapsamında geçilen Uzaktan Eğitim Uygulaması ile ilk senkron dersimizi 23.03.2020 tarihinde Dr. Öğr. Üyesi Sevda TÜREN hocamız aracılığıyla vermiş bulunmaktayız. Öğrencilerimizin %100 katılımıyla son derece interaktif canlı bir eğitim ortamı gerçekleştirdik. Aktif olarak hemşirelik yapan öğrencilerimiz de eğitime katılarak bulunduğumuz süreç ile ilgili yapıcı konuşmalarıyla diğer öğrencilerimizinin motivasyonunu yükseltti.

“Dünya Kanser Günü” Semineri

Hemşirelik Bölümü, "Dünya Kanser Günü" kapsamında 4 Şubat Salı günü farkındalık semineri düzenledi. Şirinevler yerleşkesi C Blok Hemşirelik Temel Eğitim Laboratuvarı'nda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını Hemşirelik Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Asiye Gül yaptı. Hemşirelik Bölümü akademisyenlerimizden Dr. Öğr. Üyesi Sevda Türen tarafından verilen seminerde, öğrencilerde farkındalık yaratmak amacıyla bir de powerpoint sunumu yapıldı.
 

Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Bahçelievler Belediyesi’ne Ziyaret

İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, tanışmak ve iş birliği yapmak amacıyla Bahçelievler Belediyesi’ni ziyaret etti. 15 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyarete, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcımız Prof. Dr. Gürhan Raif Çiftçioğlu, Hemşirelik Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Asiye Gül, Dr. Öğr. Üyesi Sevda Türen ile Arş. Gör. Rahime Atakoğlu üniversitemizi temsilen katıldı.