Özel Gereksinimli Bireylerde Hijyen ve Sağlık Eğitimi

İstanbul Kültür Üniversitesi Hemşirelik Bölümü özel gereksinimli öğrencilerin ailelerine Esenyurt Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde ergenlerde hijyen ve sağlık eğitimi verdi. 15 Kasım 2019 Cuma günü düzenlenen ve Arş. Gör. Rahime Atakoğlu’nun sunduğu “Özel Gereksinimli Bireylerde Hijyen ve Sağlık” başlıklı eğitime Doç. Dr. Asiye Gül dinleyici olarak katıldı. Etkinlikte İstanbul Kültür Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’ne katkılarından dolayı takdim edilen tel kırma tekniği ile yapılan Türk Bayrağı tablosunu Bölüm Başkanı Doç. Dr. Asiye Gül’e aldı.

Bölümümüz Öğretim Üyeleri Sağlık ve Yaşam Bilimleri Dergisi Yayın Kuruluna Davet Edildi

İstanbul Kültür Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Asiye Gül editör olarak, Dr. Öğr. Üyesi Meltem Akın Dikleli ve Dr. Öğr. Üyesi Sevda Türen editör kurulu üyesi olarak Sağlık ve Yaşam Bilimleri Dergisi Yayın Kuruluna davet edildiler.

Dünya Kalp Günü Etkinliği

İstanbul Kültür Üniversitesi Hemşirelik Bölümü önderliğinde Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü paydaşlığıyla Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 30 Eylül 2019 tarihinde Dünya Kalp Günü etkinliği düzenlendi. Bu etkinlikte İstanbul Kültür Üniversitesi çalışanları ve öğrencilerinin kalp sağlığının önemi hakkında farkındalık kazanması hedeflendi. Hemşirelik Bölümü, Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün akademik çalışanları ve öğrencilerinin yer aldığı etkinlikte her bölüm farklı uygulamalar ile katılımcılara hizmet verdi.

Palandöken 2. Uluslararası Hemşirelik Eğitimi Kongresi

“Palandöken Uluslararası Hemşirelik Eğitimi Kongresi” Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 24-26 Ekim 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu yıl 2.’si düzenlenen kongrenin ana teması “Hemşirelik Eğitiminde Uluslararası Perspektifler” olarak belirlendi. İstanbul Kültür Üniversitesi Hemşirelik Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Sevda TÜREN ve Arş. Gör. Rahime ATAKOĞLU'nun katıldığı kongre süresince alanında deneyimli ulusal ve uluslararası bilim insanları tarafından çok sayıda güncel konuda sunum yapıldı. Dr. Öğr.

Kardiyovasküler Hastalıklarda Hasta Değerlendirme ve Hemşirelik Bakımı Sempozyumu

İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından 26 Ekim 2019 tarihinde Dünya Kalp Günü Etkinlikleri kapsamında hemşirelik sempozyumu düzenlendi. Bu yıl 6.’sı düzenlenen sempozyumun konusu Kardiyovasküler Hastalıklarda Hasta Değerlendirme ve Hemşirelik Bakımı olarak belirlendi. İstanbul Kültür Üniversitesi Hemşirelik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Asiye Gül, Kardiyovasküler Hastalıklarda Tanı Yöntemleri başlıklı oturumda oturum başkanı olarak görev alırken; Dr. Öğr.

Türk Öncü Hemşireleri Anma Etkinliği

İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından 22 Ekim 2019 tarihinde “Türk Öncü Hemşireleri Anma” etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında öncü hemşirelerimizden olan Safiye HÜSEYİN ELBİ, Ayşe Rüçhan TÜZÜN, Perihan VELİOĞLU, Eren KUM, Emel BERKAY öğrencilerimizden oluşan 3’er kişilik 5 ayrı grup tarafından sözlü ve görsel (power point, video, drama) şeklinde sunuldu.

Dr. Öğr. Üyesi Sevda Türen

İKÜ Hemşirelik Bölümü akademisyenlerimizden Dr. Öğr. Üyesi Sevda Türen, hemşirelik alanında Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyan ve Haziran 2019 tarihinde yayımlanan "KARDİYOVASKÜLER HEMŞİRELİK" kitabının birçok bölümünün yazarlığını ve yardımcı editörlüğünü yaptı.